Często w swojej pracy spotykamy się z pytaniami, od kiedy można zacząć tańczyć i jak wyglądają zajecia taneczne dla dzieci. Dlatego dziś opowiemy  o zajęciach tanecznych dla najmłodszych.

Czy istnieje jakaś magiczna granica wieku, kiedy dziecko zaczyna tańczyć?

Pierwsze ruchy wykonywane w rytm muzyki można zauważyć już u niemowląt. Taniec nie wymaga nawet umiejętności chodzenia. Wystarczy, że dziecko potrafi siedzieć lub utrzymać pozycję pionową, trzymając się mebli. Taniec, ruch jest naturalną potrzebą człowieka. Maluszki na sam dźwięk muzyki, same uginają kolana, kiwają się na boki. Taniec pozwala im nabywać nowe umiejętności, ale także wyrażać emocje. Maluszki bardzo często tańcząc, uśmiechają się radośnie.

Od jakiego wieku można zapisać dziecko na tańce i gdzie się one odbywają?

Na nasze zajęcia taneczne uczęszczają dzieci  półtoraroczne, a czasem i młodsze. Zajęcia dla dzieci prowadzimy zarówno w naszym studio, w żłobkach oraz przedszkolach. Warto zapytać w placówce oświatowej, do której uczęszcza pociecha, czy posiada w ofercie zajęcia taneczne. Taniec w przedszkolu czy żłobku ma tę zaletę, że oszczędza rodzicom czas na dojazd i pieniądze. Nie trzeba dowozić dziecka na zajęcia i koszt zajęć tanecznych jest mniejszy niż lekcji tańca w studio. Ponadto dziecko tańczy w otoczeniu dzieci i nauczycieli, których już zna.

Jak to jest możliwe, że niespełna dwuletnie dzieci, biorą udział w takich zajęciach tanecznych? Jak wyglądają zajęcia?

W pracy z najmłodszymi taniec jest metodą wszechstronnego, ogólnie muzycznego i ruchowego wychowania. Nasze zadanie jako instruktorów tańca czy jak mówimy w naszej akademii-czarodziejów tańca, poza samą pracą z ciałem wymaga brania pod uwagę rozwoju psychicznego, umysłowego oraz emocjonalnego dzieci. Zajęcia taneczne dla najmłodszych różnią się zdecydowanie od lekcji tańca dla ich starszych kolegów. Dlatego stworzyliśmy specjalny program zajęć Taneczne podróże mini dedykowany najmłodszym dzieciom od 1,5 do 3 lat. Zajęcia Taneczne Podróże Mini są różnorodne, dynamiczne i prowadzone w formie zabawy. Na początku każdych nowych zajęć, nie tylko tanecznych, najmłodsi mogą odczuwać strach przed instruktorem, nową grupą czy miejscem, bo jest to dla dziecka nowe doświadczenie. Nie zawsze najmłodsze dzieci tańczą już na pierwszych lekcjach tańca. Widzimy jednak, że z każdymi zajęciami nasi najmłodsi podopieczni otwierają się przed nami i nabywają nowe umiejętności. Czas trwania zajęć dla najmłodszych to od 15 do 40 minut.

Co taniec daje najmłodszym?

W okresie adaptacji w żłobku czy przedszkolu, pierwszej rozłąki z domem, kontakt maluszków z zajęciami tanecznymi pozwala ukoić emocje. Na początku edukacyjnej drogi każdego malucha zajęcia wykorzystujące muzykę, ruch, zabawę-pozwalają dzieciom łatwiej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Niejednokrotnie podczas zajęć tanecznych obserwowaliśmy jak dzieci smutne, płaczące, zapomniały o tęsknotach. Uniwersalny język zabaw muzyczno-ruchowych zaspokaja bowiem naturalne potrzeby dzieci. Taniec poprawia nastrój, odstresowuje, sprzyja, wyładowaniu emocji czy energii.
Zauważamy, także w naszej pracy, że dzieci, które chodziły na nasze zajęcia taneczne już od najmłodszych lat, mają lepsze poczucie rytmu, koordynację, sprawność, refleks, są w stanie powtórzyć więcej kroków za instruktorem niż dzieci, które wcześniej nie brały udziału w lekcjach tańca. Ponadto tańczące maluszki z wiekiem mają lepszą postawę, są odważniejsze, ciekawsze świata oraz łatwiej adaptują się w nowym otoczeniu.

Czy Twoje dziecko odnajdzie się na zajęciach tanecznych?

Nie znamy odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każde dziecko jest indywidualnością. Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze poprowadzona lekcja tańca dla najmłodszych może zachęcić do tańca niejednego brzdąca. Dlatego nie pozostaje nic innego, jak tylko dać dziecku szansę, by przyszło na pierwsze zajęcia i spróbowało. Jak pisał o tańcu angielski filozof-J.Locke
“Nic nie daje dzieciom tyle stosownej pewności siebie i umiejętności zachowania się (…)jak taniec,przeto sądzę, że należy uczyć je tańczyć tak wcześnie, jak tylko są się w stanie tego nauczyć”.

Zapraszamy na zajęcia Taneczne Podróże Mini do naszego studia oraz  do placówek oświatowych. Przyjedziemy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba.