Wiara w siebie – magiczna moc tańca

Rodzicu, czy zastanawiałeś się: jak taniec wpływa na wiarę w siebie Twojej pociechy? Kiedy myślimy o tańcu, często koncentrujemy się na jego fizycznym wymiarze:
  • szczuplejsze ciało,
  • zgrabniejsza, sprężysta sylwetka,
  • prawidłowa postawa,
  • dobra koordynacja,
  • ładne, świadome ruchy…

Tymczasem taniec, wpływa na wiarę w siebie nie tylko w aspekcie wizerunku zewnętrznego. Opowiem Ci o kilku przykładach, jak zajęcia taneczne mogą wpłynąć na samoocenę dziecka.

Nauka kroków

Sam proces nauki, przyswajania tanecznych figur pokazuje, że to co z początku wydaje się trudne, po kilku próbach, zaczyna wychodzić. Dzieci uczą się na lekcji tańca tego, że dzięki konsekwencji, ciągłej pracy można osiągnąć cel. Nie przypadkiem mówi się, że: „Każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku”. Tak jak w tańcu, tak w innych dziecinach życia, jeśli starasz się i koncentrujesz na danej czynności, odnosisz sukcesy. Choreografia, której wykonanie sprawiało początkowo kłopot, po kilku próbach daje dziecku satysfakcję, a jego wiara we własne siły rośnie. Instruktor powinien podczas nauki kroków dostrzegać wysiłek małych tancerzy oraz rozwijać ich motywację wewnętrzną. Taniec pokazuje, że warto podejmować nowe wyzwania, pokonywać cielesne ograniczenia i osiągać nowe cele.

Tworzenie wspólnoty

Wspólna pasja i zainteresowania tworzą więzi oraz przyjaźnie – czyli fundamenty wiary w siebie nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych. Dobre relacje i kontakty społeczne w najlepszy sposób stymulują pracę mózgu w wydzielaniu koktajli szczęścia. Zajęcia taneczne to doskonałe miejsce na poczucie się częścią wspólnoty, nawiązywanie relacji i odczuwania wynikającej z tego radości. Instruktor, któremu zależy na wzroście wiary w siebie dzieci, powinien wykorzystywać ćwiczenia i zabawy integrujące grupę. Niestety, trenerzy nastawieni na wynik, często tworzą podziały na lepszych i gorszych. Zamiast budować poczucie jedności w grupie, wykluczają dzieci słabsze, porównują. Takie podejście na pewno nie wpływa na wzrost pewności siebie u maluchów.

Taneczne występy

Wszyscy odczuwamy większy lub mniejszy lęk przed występami publicznymi. Dlatego pokaz taneczny to znakomita okazja, by od najmłodszych lat oswajać dzieci z widownią. Występy na scenie, przed innymi dziećmi w trakcie zajęć, przed rodzicami w przedszkolu są cennymi doświadczeniami, które zostaną z dziećmi na długie lata. Mogą przyczynić się do oswojenia tancerzy z występem, obniżenia stresu oraz większej scenicznej i życiowej pewności. Dobry instruktor przy wsparciu rodzica powinien przygotować dzieci do występu nie tylko fizycznie, ale i mentalnie, np. opowiadając dzieciom podczas wizualizacji jak „zlikwidować” tremę. Mamo, tato, a czy wy pamiętacie jak czuliście się po udanym występie – radość, szczęście, zapomnienie o problemach i deszcz endorfin, to samo czują wasze pociechy, dlatego dajmy im się nacieszyć. To dla nich ważna chwila.

Z nieśmiałego do wielkiego

Czy wiecie, że zajęcia taneczne mogą być znakomitą przestrzenią do eksploatacji dla dzieci nieśmiałych? Taniec, wyrażenie siebie poprzez ruch, muzykę jest formą ekspresji dzięki której, dzieci lękliwe – rozkwitają. Maluchy, które na co dzień są wycofane lub ciche, w tańcu mogą się otworzyć. Nie raz obserwujemy na naszych zajęciach jak dzieci z początku nieśmiałe nabierają odwagi. Instruktor, któremu zależy na wzroście pewności siebie u dzieci wrażliwych, powinien być szczególnie uważny na sygnały wysyłane od małego tancerza. Ważne, by nie nadawać etykiet. Kiedy dziecko się wstydzi uczestniczyć w zajęciach, można dać mu prawo do obserwacji. Dobry instruktor zachęca dzieci do tańca, ale nigdy nie zmusza. Otacza dziecko troską i zrozumieniem pokazując, że jego uczucia są ważne. Dzięki temu dzieci czują się bardziej pewne siebie i bezpieczne.

Siła dotyku

Kolejnym elementem lekcji tańca, która może przyczynić się do budowania pewności siebie u dzieci jest „siła dotyku”. Dotyk, kontakt dzieci z własnym ciałem i ciałami innych dzieci ma ogromną moc. Powoduje wydzielanie się oksytocyny odpowiedzialnej za budowanie więzi, pomaga radzić sobie z emocjami i dodaje energii. Dlatego na zajęciach tanecznych w sposób naturalny warto wykorzystywać m.in: tańce w parach czy rytuały takie jak np. wspólne przybijanie piątek.
Drogi rodzicu mam nadzieję, że udało mi się tymi kilkoma przykładami pokazać Ci, że nauka tańca nie ogranicza się tylko do zewnętrznego obrazka: pięknego ciała, perfekcyjnej techniki, ale wpływa na wnętrza naszych dzieci.
Obecnie jednym z najważniejszych wyzwań edukacji jest problem depresji małoletnich, dlatego warto wykorzystywać magiczną moc tańca do budowania, wzmacniania poczucia własnej wartości u naszych dzieci.