Przed nami czas występów tanecznych przed Rodzicami. Postanowiliśmy podzielić się z Tobą listą 10 rzeczy, czynności które warto zrobić, by występ dzieci był niezapomnianym wydarzeniem dla dzieci, nauczyciela i publiczności. Przygotowujesz się do występów z dziećmi, te wskazówki mogą Ci się przydać.

1. Zadbaj o siebie.

Wszystko zaczyna się od trenera, nauczyciela, instruktora. To on jest wzorem dla dzieci. To jego podejście do występu, komunikaty będą determinowały zachowania dzieci. Dlatego tak ważne jest Twoje nastawienie. Jak myślisz czy poddenerwowany, zniecierpliwiony, smutny trener poprowadzi dobry pokaz?

2. Wprowadź dzieci w dobry nastrój.

Występ nie powinien kojarzyć się dzieciom z zagrożeniem, dlatego ważne jest, by przygotowywać dzieci do występu, wprowadzając je w stan ekscytacji. Pokazy to czas, gdzie najmłodsi mogą zaprezentować swoje umiejętności przed swoimi największymi fanami-Rodzicami.

3. Scenariusz występu.

Warto wcześniej przygotować scenariusz występu, opis co po kolei będzie się działo. Unikniesz w ten sposób niepotrzebnego chaosu lub poczucia, że możesz o czymś zapomnieć. Scenariusz występu wpłynie też na kolejny element, który musisz wziąć pod uwagę w przygotowaniach do świetnego występu.

4. Próby.

Próby są nieodłącznym elementem udanego występu. Uczą dzieci przygotowywania się do ważnych życiowych wydarzeń. Pozwalają ulepszać efekt. Brak prób może spowodować chaos i wiele nieprzewidzianych sytuacji.

5. Informacja zwrotna.

Każdy z nas chce wiedzieć, czy rzecz, którą wykonuje jest robiona w sposób właściwy. Jeśli jesteśmy na początku drogi w nauce np.: tańca czy judo, to każde słowo naszego trenera staje się dla nas wskazówką, co robimy dobrze lub nad czym musimy pracować. Udzielaj dzieciom informacji zwrotnej: chwal za konkretne czynności, a jednocześnie wskazuj obszary do poprawy. Dzięki Twoim wskazówką występ na pewno będzie lepszy.

6. Checklista.

Przygotuj checklistę rzeczy do występu. W obecnych czasach wszyscy mamy za dużo na głowie, dlatego taka checklista rzeczy, które musisz mieć lub sprawdzić przed występem bardzo nas odciąża. Nie musisz się martwić, że np.: zapomnisz o wzięciu 20 pomponów, 20 stroi dla dzieci, dyplomów czy ułożeniu playlisty… Wszystko masz w checkliście spisane i tylko odhaczasz czy jest. Nie raz spotkałam się z sytuacjami, w których taka checklista pomagała w usprawnieniu przygotowania do występu i oszczędzała energię instruktorowi.

7. Przygotowanie.

Żadna checklista Cię nie uratuje, jeśli przygotowania do występu zaczniesz na 10 minut przed pokazem. Dlatego tak ważne jest, by wszystko przygotować odpowiednio wcześniej, by w razie awaryjnych sytuacji zakupić lub naprawić to, co potrzebujemy na pokaz.

8. Uśmiech.

Kiedy rozpoczyna się występ naturalnym jest, że zarówno prowadzący, jak i dzieci, troszkę bardziej się spina. Dlatego w trakcie pokazu nie zapomnij o uśmiechu. Uśmiechnięty, zadowolony trener, to z dużym prawdopodobieństwem zadowolone dzieci. Pamiętasz to powiedzenie, że uśmiech bywa zaraźliwy. Sprawdza sie to także w przypadku publiczności.

9.Przewidywanie.

Kolejną rzeczą, którą rekomendowałabym zrobić, by występ był udany, to przygotowanie się na trudne, nieprzewidziane sytuacje. Wiem, wiem jak to brzmi. Jednak można część takich sytuacji przewidzieć. Możesz zadać sobie pytanie, co mogłoby pójść podczas mojego występu nie tak? Możesz przewidzieć, np.: brak prądu, płacz dzieci z powodu braku rodzica, rozpacz Kasi, która nie lubi występów. Warto się na takie sytuacje w miarę możliwości przygotować.

10. Kontakt z publicznością.

Nawiązywanie relacji z publicznością to kolejna sprawa, o której warto pamiętać. Czasem jesteśmy tak skupieni na występie, że zapominamy, np.,: przedstawić się i przywitać gości. Warto zatem już na etapie pisania scenariusza pokazu, czy w checkliście uwzględnić nawiązywanie relacji podczas występu.
Chcesz wiedzieć więcej, jak być lepszym trenerem, instruktorem dla dzieci. Zachęcam Cię do lektury naszego ebooka: https://justdance.pl/jak-zostac-lepszym-instruktorem…/