Odpowiednio skonstruowane zasady działają na ludzi niczym magiczne zaklęcia. Reguły konstruują zachowania, postawy, określają granice czy dają poczucie bezpieczeństwa. W dzisiejszym wpisie opowiem Ci, w jaki sposób wprowadzać zasady w pracy z dziećmi lub w rodzinnym domu, tak by działały niczym magiczne zaklęcia.

Dobro dziecka

Każda zasada, którą ustanawiamy, powinna wynikać z dobra dziecka. Kiedy dzieci czują, że reguły ustanawiane są dla ich dobra i wiedzą po co ustanawiamy daną zasadę, łatwiej jest im ją zaakceptować i przyjąć.

Wspólne tworzenie zasad

Angażowanie dzieci w proces ustalania zasad zwiększa ich motywację do ich przestrzegania. To także wspaniała okazja do nauczenia ich odpowiedzialności, negocjacji, wyrażania siebie oraz umiejętności społecznych.

Pozytywnie

Formułując z dziećmi reguły, skupiaj się na tym, co dzieci mogą robić, a nie na zakazach. Nie używaj słowa “nie”. Nasz mózg go nie widzi. Pozytywna komunikacja sprzyja budowaniu dobrego klimatu i zachęca do właściwych zachowań. Zamiast mówić, np.: “Na zajęciach tanecznych nie biegamy”, powiedz: “W tej zabawie chodzimy wolniej”.

Konkretnie

Dzieci najlepiej reagują na proste i jasno określone instrukcje. Zamiast powiedzieć: “Bądź grzeczny”lepiej jest określić, co to dokładnie w danej sytuacji oznacza, np.: “Mówimy do siebie ciszej”, zamiast powiedzieć, np.: “Posprzątaj pokój”, powiedz: “Odłóż książki na półkę i umyj biurko”.

Możliwości dziecka

Zasady powinny być adekwatne do poziomu rozwojowego dziecka. Nie możemy wymagać od przedszkolaka, by uczestniczył w godzinnych zajęciach przy biurku. Jego uwaga jest jeszcze mocno rozproszona. Im młodsze dziecko tym mniej zasad, bardziej proste i jednoznaczne wytyczne.

Lepszy przykład niż wykład

Ustalając z dziećmi zasady, sami pamiętajmy o ich przestrzeganiu. Jeśli na coś się z dziećmi umawiamy, to powinnyśmy sami dawać przykład swoim zachowaniem. Łatwiej bowiem nakłoni dziecko do ruchu aktywny rodzic niż ten, który nie uprawia sportu.

Przypominane

Nawet najlepiej skonstruowane zasady będą nieskuteczne, jeśli nie będą regularnie przypominane. Dzieci szczególnie te młodsze, potrzebują przypominania, by mogły zasady przyswoić i zastosować w praktyce. Dobrym pomysłem jest wywieszenie spisanych lub zilustrowanych zasad w widocznym miejscu.

Każda zapisana przez nas w sercach dzieci “magiczna formuła” może rozwinąć w nich empatię, umiejętność współpracy, komunikacji czy zdrowego stylu życia.

Dzieląc się z Tobą wiedzą, w jaki sposób skutecznie wdrażać zasady, mam nadzieję zainspirować Cię do tworzenia wraz z dziećmi własnych, wyjątkowych zaklęć. Niech reguły zapisane w sercu dziecka uczynią świat bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla każdego.

Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy, jak prowadzić lepsze zajęcia dla dzieci, proponuję Ci lekturę mojego ebooka: